Roland Garros: Το έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Έγραψε τη δική του ιστορία και πάει τελικό! Θα παίξει με Τζόκοβιτς ή Ναδάλ;

Print Friendly, PDF & Email

Το εισιτήριο για τον τελικό, τα στιγμιότυπα και ο εκπληκτικός αγώνας!

Της σύνταξης του europost.gr.

Νέα Ιστορία γράφει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με το τελικό 3-2 σετ, σε έναν μοναδικό αλλά και επεισοδιακό ημιτελικό, που διήρκεσε τρεισήμισι ώρες , για το Νο.4, πλέον, της παγκόσμιας κατάταξης.

Στη σκιά των γιγάντων του τένις, του Ισπανού Ραφαέλ Ναδάλ και του Σέρβου Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Γερμανός Αλεξάντερ Ζβέρεφ, αγωνίστηκε σήμερα στον ημιτελικό του Roland Garros για τον δεύτερο τελικό σε Grand Slam στην καριέρα του. Λιγότερο από ένα χρόνο μετά την πικρή ήττα στο US Open από τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιέμ, ήρθε η δεύτερη, στον καλύτερο τενίστα της Γερμανίας. Δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό, σε ένα ακόμη Grand Slam.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κέρδισε τον γερμανό Ζβέρεφ με 3-2 σετ, σε έναν αγώνα γεμάτο ανατροπές και από τους δύο. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, πάει στον τελικό, στην κορυφαία διοργάνωση έπειτα από μια σκληρή δοκιμασία. Στο Γαλλικό Open – Roland Garros 2021. Θα αναμετρηθεί με έναν από τους δύο κορυφαίους τενίστες. Δηλαδή, ή με τον Ναδάλ, ή με τον Τζόκοβιτς.

Ο νικητής που θα αναδειχθεί στον δεύτερο ημιτελικό, αμέσως μετά τον αγώνα του Στέφανου, μετά τις 7:30μμ, θα αναμετρηθεί με τον Στέφανο για το τρόπαιο του Roland Garros.

Στιγμιότυπα

• Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε το 2-0 σετ του Στέφανου. Έχανε 0-3 από τον Ζβέρεφ και από ένα λάθος του Γερμανού, κέρδισε 6 συνεχόμενα γκέιμ, φέρνοντας το τελικό 6-3. Έτσι, το όνειρό του για έναν τελικό Grand Slam έγινε πραγματικότητα!

• Ο Καταπληκτικός Άσσος από τον Στέφανο, που πανηγύρισε και ο πατέρας του, Απόστολος!

• Η Απάντηση του Στέφανου Τσιτσιπά με λαβ σέρβις γκέιμ κάνοντας το 2-1 στο 4ο σετ.
  • Τα Δύο Γουίνερ το ένα μετά το άλλο του Τσιτσιπά κάνοντας το 5-4 στο 4ο σετ.
  • Εντυπωσιακή γωνία, κάνοντας το 1-0 στο 5ο και τελευταίο σετ, κάνοντας το γήπεδο να ξεσηκωθεί.
  • Αμέσως μετά, το άψογο βολέ που μειώνει το προβάδισμα του Γερμανού.
  • Γουίνερ στην αριστερή γωνία του Γερμανού σημειώνοντας λαβ γκέιμ και 2-1 στο 5ο σετ

Roland

• Και τέλος, ο εκπληκτικός άσσος που κλείδωσε τη νίκη του και την πρόκρισή του στον τελικό!

Μείνετε συντονισμένοι στη ροή ειδήσεων του europost.gr, για την έγκαιρη ενημέρωσή σας σχετικά με τον αντίπαλο του τελικού.