Το «θωρηκτό» ΠΑΟΚ «βύθισε» τους Τούρκους της Μπεσίκτας με 3-1 και πήρε το εισιτήριο για τα Play-Off του Ch. League

Print Friendly, PDF & Email

Δείτε όλα τα γκολ

Ο ΠΑΟΚ με 3 «τορπίλες» στο πρώτο ημίχρονο «βύθισε» τους Τούρκους της Μπεσίκτας στα νερά του Θερμαϊκού και πέρασε στα play off του Champions League, κερδίζοντας τελικά με 3-1.

Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ σημείωσε στο 7′ και στο 24′ ο 18χρονος Χρήστος Τζόλης, ο οποίος έβγαλε και την ασίστ στον Πέλκα στο 30′ για το 3-0. Για τους Τούρκους μείωσε στο 37′ ο Λαρίν.

Ο 18χρονος Έλληνας ήταν ο MVP της αναμέτρησης καθώς παρόλο το νεαρό της ηλικίας του νίκησε ολοκληρωτικά την τουρκική άμυνα συμμετέχοντας και στα 3 γκολ της ομάδας του, ενώ έχασε και άλλες ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο.

Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε και πέναλτι, το οποίο θα έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης διαχειρίστηκε το προβάδισμα των δύο τερμάτων και τελικά πήρε την πρόκριση, με τους Τούρκους να έχουν λίγες καλές στιγμές.

Η τουρκική ομάδα λίγες ώρες πριν το παιχνίδι αποφάσισε να επισκεφτεί το σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ, ενώ επέλεξε να φορέσει τις κόκκινες φανέλες.

Δείτε όλα τα γκολ και το χαμένο πέναλτι:

Το παιχνίδι έγινε σε μία περίοδο ιδιαίτερης έντασης στα ελληνοτουρκικά, μάλιστα λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα ο ΥΠΕΞ Νίκος Δένδιας έσπευσε να συγχαρεί την ελληνική ομάδα στο twitter γράφοντας:

«Συγχαρητήρια στον @PAOK_FC για τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Champions League. Συγχαρητήρια και στη Μπεσίκτας για την προσπάθεια. #PAOKBES #UCL»

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο ΠΑΟΚ σε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος υπήρξε καταιγιστικός και προηγείται 3-1 της Μπεσίκτας, ενώ έχασε και πέναλτι.

41′ Πιάνει το πέναλτι του Άκπομ ο Ντεστάνογλου!

Ο Σίλβα Σόουζα ανέτρεψε τον Άκπομ που θα εκτελέσει το πέναλτι

40′ Πέναλτι κερδίζει ο ΠΑΟΚ

37′ Σέντρα του Λενς από τα δεξιά, προβολή του Λαρίν από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς

37′ ΓΚΟΛ! Η Μπεσίκτας μειώνει

34′ Σουτ του Ν’Κούντου άουτ

Απίθανος ΠΑΟΚ σε μισή ώρα παιχνιδιού! Ο Άκπομ πέρασε στον Τζόλη, αυτός έκανε την μπαλιά στον Πέλκα, ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 3-0

30′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Ο ΠΑΟΚ φτάνει στο 3-0

24′ Ωραία πάσα του Πέλκα στον Άκπομ, αυτός από αριστερά έκανε το γύρισμα στον Τζόλη, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ!

24′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Ο ΠΑΟΚ φτάνει στο 2-0!

23′ Εκτέλεση φάουλ του Λενς άουτ

22′ Κίτρινη στον Μιχαηλίδη

15′ Κεφαλιά του Πέλκα, εύκολα ο Ντεστάνογλου

Ο Χρήστος Τζόλης είναι μόλις 18 ετών, 6 μηνών και 26 ημερών. Έγινε ένας από τους νεότερους παίκτες στην ιστορία του ΠΑΟΚ, που σκοράρει σε ευρωπαϊκό αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τον στόχο του, να μπει νωρίς μπροστά στο σκορ!

11′ Κίτρινη στον Ν’ Σακάλα

10′ Εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος του ΠΑΟΚ κι έχουμε κόρνερ για την Μπεσίκτας,  που μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ από νωρίς με τον Τζόλη, ο οποίος έτρεξε στον Αμπέλ Φερέιρα. Ο Σβάμπ βρήκε τον Γιαννούλη, ο οποίος τροφοδότησε τον 18χρονο για το 1-0

7′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ! Ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-0!

5′ Σουτ του Ν’ Κουντού, άουτ

4′ Αδύναμο σουτ του Τζόλη, εύκολα μπλοκάρει ο γκολκίπερ της Μπεσίκτας

4′ Ο Γιαννούλης μπήκε ωραία στη περιοχή από τα αριστερά, αλλά η πάσα του ήταν άσχημη και χάθηκε η ευκαιρία

Δείτε το 1-0 του ΠΑΟΚ

Σε κάτι λιγότερο από μία ώρα αναμένεται να ξεκινήσει η ελληνοτουρκική “μάχη” ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μπεσίκτας για το εισιτήριο που θα οδηγήσει στα πλέι οφ του Champions League.

Το παιχνίδι είναι μονό, δηλαδή δεν υπάρχει επαναληπτικός στην Τουρκία.

Από την πλευρά του ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε την έκπληξη με την χρησιμοποίηση του Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, ενώ η παράταξη της ομάδας του θα είναι το 3-4-2-1.

Η τριάδα στην άμυνα θα αποτελείται από τους Ίνγκασον, Βαρέλα και Μιχαηλίδη. Στα δύο άκρα θα είναι ο Ροντρίγκο δεξιά και ο Γιαννούλης αριστερά, στον άξονα οι Ελ Καντουρί και Σβαμπ.

Στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του γηπέδου θα κινούνται ο Πέλκας με τον νεαρό Τζόλη, ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει ο Άκπομ.

Στον πάγκο του “Δικεφάλου” θα είναι οι: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Ζαμπά, Σφιντέρσκι

Στην αντίπερα όχθη οι Τούρκοι θα παραταχθούν με 4-2-3-1 και τους Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά, Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόϊντ, Μενσά, Ν’ Κουντού, Λαρίν, ενώ στον πάγκο θα βρεθούν οι Γιουβακουράν, Ρόκο, Ναγίρ, Γιαλτσίν, Εζιακούπ, Τοκούζ, Γιλμάζ.