Ελβετία – Ισπανία στους «8», «αυτοκτόνησε» η Γαλλία

Print Friendly, PDF & Email

Η Ελβετία έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Euro, καθώς καταθέτοντας ψυχή και πάθος απέκλεισε από τη συνέχεια του θεσμού τη Γαλλία, επικρατώντας με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι. Οι Ελβετοί δεν τα παράτησαν ακόμα και όταν βρέθηκαν να χάνουν με 3-1 και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και εν συνεχεία να στείλουν το ματς στη… ρωσική ρουλέτα, όπου μοιραίος για τους «τρικολόρ» ήταν ο Εμπαπέμε τον Ζόμερ να αποκρούει το πέναλτι του σταρ της Παρί Σ.Ζ. και να χαρίζει μια ιστορική πρόκριση για την Ελβετία. Επειτα από ένα ματς θρίλερ το οποίο κρίθηκε στην παράταση και όπου σημειώθηκαν οκτώ γκολ -τα περισσότερα από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι στο φετινό Euro-  η Ισπανία νίκησε με 5-3 την Κροατία.

Η Κροατία πήρε κεφάλι στο σκορ, σε μια φάση που θα τη μνημονεύουμε για πολύ καιρό. Ηταν το 20ό λεπτό, όταν ο Πέδρι θέλησε από αρκετά μέτρα μακριά να γυρίσει την μπάλα στον Ουνάι Σιμόν, όμως ο γκολκίπερ των Ισπανών έχασε το κοντρόλ και η μπάλα κύλησε βασανιστικά στο βάθος της εστίας του. Η Ισπανία στη συνέχεια πίεσε και ισοφάρισε στο 38΄ με σουτ του Σαράμπια, έπειτα από φάση διαρκείας στην κροατική περιοχή. Στο 57΄ ο Αθπιλικουέτα με κεφαλιά έκανε το 2-1, ενώ στο 71΄ ο Φεράν Τόρες με πλασέ ανέβασε τη διαφορά στο 3-1 και το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει. Οι Κροάτες όμως είχαν αντίθετη άποψη. Ο Ορσιτς αρχικά μείωσε σε 3-2 στο 86΄ ενώ τις καθυστερήσεις ο Πάσαλιτς με κεφαλιά ολοκλήρωσε την κροατική επιστροφή και ισοφάρισε σε 3-3. Στο έξτρα μισάωρο η Ισπανία «κλείδωσε» την πρόκριση. Στο 100ό λεπτό με τον Μοράτα και στο 103΄ με τον Ογιαρθάμπαλ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.